Banánovník pěstování: Užijte si exotiku i doma!

Banánovník Pěstování

Výběr správné odrůdy

Pěstování banánovníku ve vlastních podmínkách je lákavá představa, ale ne každá odrůda se hodí do českého klimatu. Pro pěstování v květináči uvnitř i venku se skvěle hodí zakrslé odrůdy, jako je 'Dwarf Cavendish' nebo 'Musa acuminata' 'Dwarf Lady Finger'. Tyto banánovníky dorůstají do výšky maximálně 1,8 metru a snadno se vejdou i do menších bytů. Pro dosažení plodů je důležité vybrat si samosprašnou odrůdu, která nepotřebuje k opylení další rostlinu. Mezi oblíbené samosprašné odrůdy patří například 'Musa velutina' s růžovými plody nebo 'Musa 'Goldfinger' s lahodnými, sladkými banány. Při výběru odrůdy se informujte o jejích nárocích na teplotu, světlo a vlhkost. Některé druhy banánovníků snesou i mírný mráz, jiné je nutné na zimu přenést do interiéru.

Světlo a teplota pro banánovník

Banánovník, tato exotická kráska, miluje slunce. Dopřejte mu alespoň 6 hodin přímého slunečního světla denně, ideálně však ještě více. Pokud pěstujete banánovník v bytě, umístěte ho k oknu orientovanému na jih nebo západ. V létě mu prospěje pobyt venku na terase či zahradě. Nezapomeňte ale na postupné otužování, aby nedošlo k popálení listů. Co se týče teploty, banánovník je teplomilná rostlina. Ideální teplota pro jeho růst se pohybuje mezi 20-27 °C. V zimě by teplota neměla klesnout pod 15 °C. Banánovník je citlivý na chlad a mráz by ho spolehlivě zahubil. Záhradkářský tip: Pokud nemáte dostatek přirozeného světla, můžete banánovníku přisvětlovat umělým osvětlením. Vhodné jsou zářivky nebo speciální pěstební LED lampy.

Porovnání odrůd banánovníků pro pěstování v Česku
Odrůda Výška (m) Chuť plodu Mrazuvzdornost (°C) Náročnost pěstování
Musa Basjoo 4-5 Méně sladká, podobná jablku -15 Nízká
Musa Dwarf Cavendish 1.5-2.5 Sladká, typická banánová -2 Střední

Ideální substrát a květináč

Banánovník miluje propustnou a výživnou půdu. Ideální substrát pro pěstování banánovníku by měl být bohatý na organickou hmotu s dobrou drenáží. Směs kompostu, rašeliny a perlitu v poměru 1:1:1 je skvělou volbou. Důležité je zajistit, aby substrát nikdy zcela nevyschl, ale zároveň nestál ve vodě. Banánovníky preferují spíše menší květináče, ve kterých se jejich kořeny lépe rozvíjejí. Při přesazování zvolte květináč o jednu velikost větší, než je ten stávající. Záhradkářský tip: Na dno květináče nasypte vrstvu keramzitu pro lepší odvodnění.

Pravidelná zálivka a hnojení

Banánovník, ač exotická kráska, není v českých podmínkách tak náročný na pěstování, jak by se mohlo zdát. Pravidelná zálivka je klíčem k jeho prosperitě, zejména během horkých letních dnů. Půda by měla být neustále vlhká, ale ne přemokřená, aby nedocházelo k hnití kořenů. Doporučuje se zalévat odstátou vodou pokojové teploty, ideálně ráno nebo večer. Frekvenci zálivky přizpůsobte aktuálnímu počasí a potřebám rostliny.

Kromě vody je pro zdravý růst a bohatou úrodu plodů důležité i pravidelné hnojení. Během vegetačního období, od jara do podzimu, hnojte banánovník jednou za 14 dní hnojivem s vyšším obsahem draslíku a dusíku. Tyto prvky podpoří růst listů a plodů. V zimě, kdy banánovník odpočívá, hnojení omezte na jednou za měsíc. Dodržováním těchto zásad dopřejete svému banánovníku vše, co potřebuje k tomu, aby se mu dařilo a odměnil vás chutnými plody.

Správné zazimování banánovníku

S příchodem prvních mrazů je nejvyšší čas myslet na zazimování vašeho banánovníku. I když se může zdát, že tropická rostlina v našich podmínkách zimu nepřežije, opak je pravdou. Při správné péči se z banánovníku budete moci těšit i v dalším roce. Nejdříve je potřeba banánovník seříznout. Stonek zkraťte zhruba na 30 cm nad zemí a odstraňte všechny listy. Takto ošetřenou rostlinu pak přeneste na chladné a tmavé místo, kde se teplota pohybuje mezi 5 až 10 stupni Celsia. Ideální je sklep, garáž nebo chladnější chodba. Během zimy banánovník zalévejte jen minimálně, aby substrát zcela nevyschl. S hnojením počkejte až na jaro.

Množení banánovníku řízky

Množení banánovníku řízky je snadnější, než byste si mysleli. Tato metoda je rychlejší než pěstování ze semen a umožňuje vám získat rostlinu identickou s mateřskou. Nejdříve si vyberte zdravý a silný boční výhonek, tzv. odnož, který vyrůstá z báze banánovníku. Odnož by měla být vysoká alespoň 30 cm a mít vlastní kořeny. Ostrým nožem oddělte odnož od mateřské rostliny a ujistěte se, že má dostatek kořenů. Řez ošetřete dřevěným uhlím, aby se zabránilo hnilobě. Pro zakořenění zasaďte odnož do květináče s kvalitním substrátem, který dobře odvádí vodu. Pravidelně zalévejte, ale nepřelévejte, a umístěte květináč na teplé a světlé místo, chráněné před přímým sluncem. Během několika týdnů by měla odnož zakořenit a začít růst. Jakmile se rostlina uchytí, můžete ji přesadit do větší nádoby nebo přímo na zahradu.

Ochrana před škůdci a chorobami

Banánovník, ač exotická kráska, není imunní vůči škůdcům a chorobám, které potrápí i naše tradičnější rostliny. Mezi nejčastější nezvané hosty patří svilušky, třásněnky a červci. Pravidelná kontrola listů, a to i z jejich spodní strany, je prvním krokem k záchraně. Pokud škůdce objevíte včas, postačí často osprchování rostliny vodou nebo otření listů mýdlovým roztokem. V případě silnějšího napadení sáhněte po insekticidu určeném pro pokojové rostliny. Banánovník je také náchylný k houbovým chorobám, jako je například skvrnitost listů. Důležitá je prevence – dopřejte rostlině dostatek světla a vzduchu, nepřelévejte ji a zajistěte dobrou drenáž substrátu. Záhradkářský tip: Pro posílení imunity banánovníku a jeho odolnosti vůči chorobám a škůdcům aplikujte jednou za 14 dní zálivku s přídavkem výluhu z kopřiv.

Sklizeň a využití plodů

Sklizeň banánů probíhá přibližně 90 dní po odkvětu, kdy plody zezelenají a začnou se zvětšovat. V našich podmínkách banánovníky pěstujeme jako přenosné rostliny, proto je sklizeň možná až do pozdního podzimu, než je přeneseme do zimoviště. Při sklizni odřízněte celý trs banánů i se stonkem. Plody banánovníku pěstovaného v našich podmínkách nedosahují takové sladkosti jako ty kupované, přesto si na nich pochutnáte. Banány sklizené v optimální zralosti mají jemně nasládlou chuť a jsou vhodné k přímé konzumaci. Méně zralé plody můžete použít na přípravu smoothies, banánového chleba nebo je tepelně zpracovat. Listy banánovníku nevyhazujte! Poslouží jako dekorace nebo je můžete použít k zabalení masa či ryb při pečení.

Banánovník miluje slunce a teplo, proto mu dopřejte co nejsvětlejší stanoviště. Nezapomínejte na pravidelnou zálivku a hnojení, odmění se vám bohatou úrodou sladkých banánů.

Božena Vacková

Tipy pro bohatou úrodu

Pěstování banánovníku ve vlastních podmínkách s sebou přináší jisté nároky, ale odměnou vám bude exotická krása a v lepším případě i sladké plody. Pro bohatou úrodu je klíčové zajistit banánovníku dostatek světla. Ideální je umístění na slunném místě, kde na něj dopadá přímé sluneční světlo alespoň šest hodin denně. Zároveň je důležité udržovat stálou teplotu a vlhkost. Banánovník nesnáší průvan a prudké změny teplot, proto je vhodné ho chránit před větrem a v zimě ho umístit do interiéru. Pravidelná zálivka je nezbytná, půda by nikdy neměla zcela vyschnout. Vhodné je také pravidelné hnojení, a to zejména během vegetačního období od jara do podzimu. Použít můžete hnojivo určené pro citrusy nebo rajčata. Nezapomínejte ani na dostatečný prostor pro kořeny. Banánovník preferuje spíše mělčí, ale široké nádoby, ve kterých se jeho kořenový systém může volně rozrůstat. Dodržováním těchto tipů a triků se i vám může podařit vypěstovat si vlastní banány a těšit se z bohaté úrody.

Časté chyby při pěstování

Pěstování banánovníku v našich podmínkách není nemožné, ale vyžaduje trochu péče a znalostí. I zkušení zahradníci se občas dopouštějí chyb, které mohou mít negativní dopad na růst a zdraví rostliny. Jednou z nejčastějších chyb je nesprávná zálivka. Banánovník miluje vlhko, ale nesnáší přemokření. Půda by měla být stále mírně vlhká, ale ne promočená. Zaléváme tedy pravidelně, ale menším množstvím vody. Další častou chybou je nevhodná teplota. Banánovník je teplomilná rostlina a nesnáší chlad. Ideální teplota pro jeho růst se pohybuje mezi 20-25 °C. V zimě je důležité zajistit mu dostatek světla a teplotu alespoň 15 °C. Tip pro vás: V zimních měsících je vhodné banánovník přisvětlovat umělým světlem. Poslední, ale neméně důležitou chybou je nedostatek živin. Banánovník je poměrně náročný na živiny, proto je důležité ho pravidelně hnojit. Vhodné je použít hnojivo s vyšším obsahem draslíku a dusíku.

Publikováno: 10. 11. 2024

Kategorie: domov