Rozkvetlé bydlení: Tipy, jak pěstovat frézie

Jak Pěstovat Frézie

Výběr správné odrůdy

Frézie se pyšní širokou škálou barev a vůní, takže výběr té pravé pro vaši zahradu může být dobrodružstvím. Než se vrhnete na nákup, zvažte, jaký efekt chcete docílit. Hledáte zářivé barvy pro oživení záhonu? Pak sáhněte po odrůdách jako 'Red Lion', 'Blue Heaven' nebo 'Yellow River'. Pokud toužíte po jemnějších tónech, zvolte 'Rose Marie', 'Snowdon' nebo 'White Swan'. Pro romantickou atmosféru s omamnou vůní jsou ideální 'Royal Blue', 'Pink Passion' nebo 'Bellissima'. Kromě barvy a vůně se zaměřte i na výšku rostliny. Nízké odrůdy do 30 cm, jako 'Fantasia' nebo 'Oberon', se hodí do květináčů a truhlíků. Středně vysoké, dosahující 40-60 cm, například 'Carmen' nebo 'Pink Wonder', zkrášlí záhony i řezané kytice. Vysoké odrůdy, jako 'Atlantis' nebo 'Blue Diamond', přesahující 70 cm, vyniknou spíše ve skupinové výsadbě. Nezapomeňte, že některé odrůdy jsou náchylnější k chorobám než jiné. Pokud s pěstováním frézií teprve začínáte, zvolte odolnější odrůdy, jako 'Demeter' nebo 'Aurora'.

Správná hloubka sázení

Hloubka, do které zasadíte hlízy frézií, hraje klíčovou roli v jejich úspěšném růstu a kvetení. Obecně platí, že hlízy frézií by měly být zasazeny do hloubky 5-8 cm. Tato hloubka jim poskytuje dostatek prostoru pro rozvoj kořenového systému, a zároveň zajišťuje, aby klíčky snadno prorazily na povrch. Při sázení do těžší půdy, jako je jíl, je vhodné zvolit mělčí hloubku, zhruba 5 cm. Naopak v lehčí, písčité půdě, kde hrozí rychlejší vysychání, je lepší sázet hlouběji, až 8 cm. Důležité je také dodržet rozestupy mezi jednotlivými hlízami. Pro menší odrůdy frézií postačí rozestup 3-5 cm, zatímco u větších odrůd je vhodné ponechat alespoň 8-10 cm. Správná hloubka sázení a rozestupy mezi rostlinami zajistí, že frézie budou mít dostatek prostoru pro růst, kořeny budou mít přístup k vodě a živinám a rostliny budou produkovat bohaté a krásné květy.

Slunné a teplé stanoviště

Frézie milují sluníčko a teplo. To je základ úspěchu při jejich pěstování. Bez dostatku světla a tepla se jim zkrátka dařit nebude. Vyberte jim proto stanoviště, kde si užijí alespoň 6 hodin denně přímého slunce. Ideální je orientace na jih nebo jihozápad. Pokud máte balkon orientovaný na sever, frézie raději nezkoušejte, pravděpodobně by vám nepokvetly. Důležité je také chráněné místo, kde nefouká silný vítr. Ten by mohl polámat jejich křehké stonky s květy. Teplota je pro frézie neméně důležitá. Během dne preferují teploty okolo 20-25 °C, v noci jim pak svědčí mírný pokles na 15-18 °C. Vysoké teploty nad 30 °C jim nesvědčí, stejně jako chlad pod 10 °C. Pokud pěstujete frézie v nádobách, můžete s nimi podle potřeby manipulovat a přesouvat je na slunnější místo nebo naopak do stínu.

jak pěstovat frézie

Pravidelná zálivka a hnojení

Frézie, ačkoliv původem z teplé Afriky, nejsou nijak náročné na zálivku. Po výsadbě cibulí zalévejte mírně, jen tak, aby půda nezaschla. Jakmile rostliny vyraší a začnou tvořit listy, zálivku postupně zvyšte. Během kvetení dopřávejte fréziím vydatnější zálivku, ale dejte pozor na přemokření. Hlízy frézií jsou náchylné k hnilobám, proto je lepší zalévat méně a častěji než naopak. Po odkvětu zálivku opět snižte a nechte listy přirozeně zavadnout. V tomto období si hlízy ukládají živiny na další rok. Co se týče hnojení, frézie ocení pravidelný přísun živin během vegetace. Použijte hnojivo na cibuloviny nebo na kvetoucí rostliny s vyšším obsahem draslíku. Hnojte jednou za 14 dní od chvíle, kdy se objeví první listy, až do konce kvetení. Po odkvětu hnojení zastavte. Správná zálivka a hnojení jsou klíčem k bohatému kvetení a zdravým hlízám pro další sezónu.

Ochrana před škůdci a chorobami

Frézie jsou obecně odolné rostliny, ale i tak je můžou potrápit někteří škůdci a choroby. Mezi nejčastější patří třásněnky, svilušky, mšice a hniloba cibulí. Třásněnky a svilušky se projevují drobnými skvrnami na listech a květech. Mšice zase vysávají rostlinám šťávu a zanechávají po sobě lepkavou medovicu. Hniloba cibulí je způsobena nadměrnou vlhkostí a projevuje se hnědnutím a měknutím cibulí. Prevencí proti škůdcům je pravidelná kontrola rostlin a včasný zásah. V případě napadení je možné použít insekticidní přípravky. Proti hnilobě cibulí pomůže správné zalévání a vzdušný substrát. Důležité je také nakupovat kvalitní a zdravé cibule z ověřených zdrojů. Před výsadbou je vhodné cibule namočit do fungicidního roztoku. Dodržováním těchto zásad si zajistíte zdravé a bohatě kvetoucí frézie.

Vlastnost Frézie v květináči Frézie na zahradě
Období sázení Březen - duben Duben - květen
Hloubka sázení 5-7 cm 8-10 cm
Vzdálenost mezi cibulkami 5 cm 10-15 cm
Potřeba slunečního světla Slunné stanoviště s odpoledním stínem Slunné stanoviště s odpoledním stínem

Včasné odstraňování odkvetlých květů

Frézie jsou sice nenáročné květiny, ale i tak jim prospěje, když jim dopřejeme trochu péče navíc. Jednou z věcí, která jim zaručeně udělá radost, je pravidelné odstraňování odkvetlých květů. Proč je to tak důležité? Protože rostlina pak nemusí zbytečně plýtvat energií na tvorbu semen a místo toho ji může investovat do růstu a tvorby dalších květů. Vaše frézie tak budou kvést déle a bohatěji.

jak pěstovat frézie

Jak na to? Stačí jednoduše opatrně odštípnout nebo odstřihnout odkvetlý květ i se stonkem. Důležité je nechat stonek co nejkratší, aby nezačal uhnívat a nestal se tak zdrojem plísní. Pokud máte na rostlině více odkvetlých květů, odstraňte je všechny najednou. Pravidelným odstraňováním odkvetlých květů podpoříte zdravý růst vašich frézií a zajistíte si tak záplavu barevných květů po delší dobu.

Zimní ochrana pro hlízy

Frézie, tyto elegantní krásky s omamnou vůní, bohužel nejsou v našich podmínkách mrazuvzdorné. Pokud si přejete, aby vám jejich hlízy bez úhony přečkaly zimu a na jaře opět vyrašily, je potřeba jim dopřát náležitou péči. S příchodem prvních mrazíků, nejpozději však po prvních přízemních mrazících, je čas hlízy z půdy vyjmout. Nejprve opatrně seřízněte listy a stonky, zhruba 5 cm nad hlízou. Hlízy pak nechte oschnout na suchém a vzdušném místě, ale chraňte je před přímým sluncem. Po oschnutí je očistěte od zbytků hlíny a zkontrolujte, zda nejsou poškozené. Poškozené hlízy odstraňte, abyste předešli šíření plísní. Zdravé hlízy pak uložte na suché, chladné a tmavé místo s teplotou okolo 5-8 °C. Ideálním místem je sklep, chladnější chodba nebo garáž. Hlízy můžete uložit do papírových sáčků, bedýnek s pískem nebo rašelinou. Pravidelně kontrolujte vlhkost, hlízy by neměly ani vyschnout, ani plesnivět. Dodržením těchto kroků zajistíte, že vaše frézie přečkají zimu v pořádku a na jaře se vám odmění bohatou násadou květů.

Množení frézií dělením hlíz

Frézie, tyhle krásky s omamnou vůní, se dají množit i dělením hlíz. Je to skvělý způsob, jak si namnožit oblíbené odrůdy a zajistit si záplavu květů i v dalších letech. Nejlepší čas na dělení hlíz je na podzim, po odkvětu, kdy už listy začínají žloutnout. Hlízy opatrně vyjměte z půdy a očistěte je od zeminy. Všimněte si, že mateřská hlíza má na sobě menší dceřiné hlízky. Ty opatrně oddělte – ideálně tak, aby na každé zůstalo trochu té původní tkáně. Oddělené hlízky nechte oschnout na teplém a vzdušném místě, ale ne na přímém slunci. Po zaschnutí je můžete uskladnit na suchém a chladném místě do jara, kdy je vysadíte. Dceřiné hlízky nemusí vykvést hned první rok, ale nezoufejte. S trochou péče se vám odmění bohatým květenstvím v dalších sezónách.

jak pěstovat frézie

Frézie, ty něžné krásky s omamnou vůní, si žádají péči plnou slunce a lehké půdy. Nezapomeňte na pravidelnou zálivku, ale pozor na přemokření, to by jim nesvědčilo. S trochou trpělivosti se vám odmění záplavou květů, které rozzáří vaši zahradu i duši.

Eliška Procházková

Tipy pro pěstování v nádobách

Frézie v květináčích jsou krásnou ozdobou balkonů, teras i interiérů. Pro jejich zdárný růst a bohaté kvetení je ale potřeba dodržovat pár zásad. Základem je výběr správné nádoby. Ta by měla být dostatečně hluboká, minimálně 20 cm, aby se do ní vešly hlízy i s dostatkem substrátu. Důležitá je také drenážní vrstva na dně květináče, která zabrání přemokření. Frézie preferují propustný, humózní substrát s mírně kyselým pH. Sázejte je do hloubky asi 5 cm a 8-10 cm od sebe. Po zasazení hlízy důkladně zalijte a umístěte květináč na světlé a teplé místo, chráněné před přímým sluncem. Během vegetace udržujte substrát mírně vlhký, ale nepřelévejte. Pravidelně také rostliny přihnojujte hnojivem na kvetoucí rostliny. Po odkvětu nechte listy na rostlinách přirozeně zaschnout, poté je odstraňte a hlízy nechte v květináči na suchém a chladném místě až do dalšího jara.

Využití frézií v interiéru

Frézie nejsou jen krásné na zahradě, ale i v interiéru dokáží rozzářit každý kout. Jejich omamná vůně a pestré barvy z nich dělají ideální květiny do vázy. Abyste se z jejich krásy mohli těšit co nejdéle, je důležité dodržovat pár rad. Při výběru frézií do vázy sáhněte po těch, které mají alespoň jeden květ plně rozvinutý, ostatní poupata by měla být zbarvená a těsně před rozvinutím. Stonky seřízněte ostrým nožem šikmým řezem, čímž prodloužíte jejich životnost. Vodu ve váze měňte každý den a nezapomeňte na výživu pro řezané květiny, která dodá fréziím potřebné živiny. Frézie umístěte na světlé místo, ale ne na přímé slunce, které by mohlo květy spálit a zkrátit jejich životnost. Vyhněte se také blízkosti ovoce, které uvolňuje etylen, urychlující vadnutí květin. Pokud chcete, aby vám krása frézií vydržela i po zvadnutí, můžete je usušit. Stačí je zavěsit květy dolů na suché a temné místo. Usušené frézie si uchovají svůj tvar i barvu a budou vám připomínat krásné chvíle po celý rok.

jak pěstovat frézie

Publikováno: 28. 06. 2024

Kategorie: bydlení

Autor: LukasJursa

Tagy: jak pěstovat frézie | rady na pěstování frézií