Horečka? Ulevte si ZÁBALEM!

Jak Udělat Zábal Při Horečce

Namočte jednu utěrku do vlažné vody.

Namočte jednu utěrku do vlažné vody, ne studené! Voda by měla být příjemně chladivá na dotek, ale ne ledová. Studená voda může způsobit šok a zhoršit horečku. Utěrku důkladně vyždímejte, aby z ní nestékala voda. Mokrou utěrku přiložte na čelo, zátylek nebo třísla. Tyto oblasti jsou bohaté na krevní cévy, a proto je zde zábal nejúčinnější. Namočte druhou utěrku do vlažné vody a přikryjte s ní tu první. Tím prodloužíte chladivý efekt. Zábal nechte působit přibližně 15-20 minut, nebo dokud utěrka nezačne být teplá. Poté ho sundejte a nechte tělo volně dýchat. Postup můžete opakovat podle potřeby, ale vždy nechte pokožku mezi jednotlivými zábaly alespoň 30 minut odpočinout.

Dobře ji vyždímejte, aby nekapala.

Při přípravě zábalu na horečku je důležité dbát na to, aby látka nebyla příliš mokrá. Po namočení do vlažné vody ji proto důkladně vyždímejte. Cílem je, aby z látky nekapala voda, ale aby byla pouze příjemně vlhká. Příliš mokrá látka by mohla způsobit prochladnutí, což je nežádoucí, zvláště u dětí a starších osob.

Správně vyždímaná látka by měla být na dotek chladná, ale ne mokrá. Pokud si nejste jistí, zda je látka dostatečně vyždímaná, můžete ji zkusit lehce zmáčknout. Pokud z ní vytéká voda, je třeba ji vyždímat ještě více.

Pamatujte, že cílem zábalu je tělo příjemně ochladit a ulevit od horečky, nikoliv ho prochladit. Dodržujte proto pokyny pro přípravu zábalu a dbejte na to, aby látka nebyla příliš mokrá.

Přiložte ji na hrudník nebo záda.

Zábal nikdy nepokládejte přímo na holou pokožku, protože by to mohlo způsobit podráždění nebo diskomfort. Místo toho ho vždy aplikujte přes tenkou vrstvu oblečení, jako je bavlněné tričko nebo plenka. Připravený zábal jemně přiložte na hrudník nebo záda nemocného, dbejte na to, aby nebyl příliš těsný a nebránil dýchání. Zábal by měl být příjemně chladivý, ale ne ledový. Pokud je zábal příliš studený, můžete ho na chvíli nechat ohřát na pokojovou teplotu nebo ho zabalit do další vrstvy tenké látky.

Překryjte suchou utěrkou a ručníkem.

Po aplikaci zábalu na požadované místo (čelo, lýtka, hrudník), je důležité udržet teplo a vlhkost. Překryjte proto zábal suchou utěrkou nebo plenou. Tato vrstva pomůže udržet teplo a zabrání příliš rychlému odpařování vody z mokrého obkladu. Následně překryjte utěrku ještě ručníkem, ideálně vlněným nebo bavlněným, pro maximální tepelnou izolaci. Ručník by měl být dostatečně velký, aby překryl celý zábal a sahal i do stran. Tím zajistíte, že teplo z obkladu neunikne do okolí a zábal bude déle působit. Dbejte na to, aby ručník nebyl příliš těsný a nebránil v krevním oběhu. Zábal nechte působit přibližně 20-30 minut, poté ho sundejte a pokožku osušte.

Nechte působit 15-20 minut.

Zábal necháme působit 15-20 minut. Důležité je sledovat reakci těla a v případě, že se dítě začne třást zimou, zábal ihned sundáme. Zábal by nikdy neměl vyvolávat pocit chladu nebo diskomfortu. Naopak, cílem je jemně snížit teplotu a přinést úlevu. Po sundání zábalu dítě osušíme a oblečeme do suchého a pohodlného oblečení. Je vhodné nechat dítě odpočívat v klidu a teple. Zábal můžeme opakovat dle potřeby, ale vždy s odstupem alespoň jedné hodiny. Horečka je přirozenou reakcí těla na infekci a v mnoha případech není nutné ji snižovat. Pokud si nejste jisti, zda je zábal pro vaše dítě vhodný, nebo pokud má vaše dítě vysokou horečku, která neklesá, vždy se poraďte s lékařem.

Opakujte podle potřeby.

Zábal při horečce by se neměl opakovat donekola. Důležité je sledovat teplotu těla a celkový stav nemocného. Pokud horečka neklesá nebo se stav zhoršuje, je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Obecně platí, že zábal by se neměl opakovat častěji než jednou za hodinu a maximálně třikrát během šesti hodin. Mezi jednotlivými zábaly je důležité doplňovat tekutiny, aby nedošlo k dehydrataci.

Zábal není vhodný pro všechny a v některých případech může být i nebezpečný. Nepoužívejte zábal u dětí mladších šesti měsíců, u lidí s onemocněním srdce a cév, s epilepsií, s poruchami prokrvení končetin nebo s alergií na použitý materiál. Vždy je lepší se poradit s lékařem o vhodnosti zábalu v konkrétním případě.