Vegetariánství a vše, co byste o něm měli vědět

Vegetariánství zažívá v posledních letech poměrně velký boom. Ostatně, jeho určitou odnoží je RAW strava, která je toho důkazem. Jestliže uvažujete o zdravém stravování, možná právě tohle může být zajímavá cesta pro Vás samotné. O této stravovací a životní filozofii Vám prozradíme řadu podstatných a důležitých informací.

Jak lze definovat vegetariánství?

Většina z Vás alespoň částečně tuší, co tento směr vlastně znamená. Pro všechny tedy uvedeme, že vegetariánství je vlastně vyhrazený styl stravování. To znamená, že do svého jídelníčku zakomponujete jen vybrané druhy potravin, a naopak některým se velkým obloukem vyhnete. Když se stanete vegetariánem, ve svém jídelníčku rozhodně neuvidíte mastné výrobky a maso.

Stravovací filozofie od A až do Z

Každého určitě zajímají dvě podstatné věci. Tou první je přínos pro lidské tělo. Tou druhou jsou naopak rizika spojená s omezeným výběrem potravin. Na to a mnohé další Vám odpovíme v níže uvedených otázkách.

V čem Vám bude prospěšné vegetariánství?

Díky tomu, že tato strava obsahuje hodně vlákniny, docílíte mnohem lepšího trávení. Váš metabolismus bude pracovat rychleji než s masitými pokrmy. Velký příjem antioxidantů naopak prodlouží Váš život a stane se takovým pomyslným zpomalovače stárnutí.

Posiluje tato strava některé lidské orgány?

Určitě, a to hned ten nejzákladnější, jímž je srdce. Právě díky vegetariánské stravě docílíte nízké hladiny cholesterolu v krvi a zároveň optimálního krevního tlaku.

Má přírodní strava vliv na redukci hmotnosti?

Ano, vegetariánství se během velice krátkého okamžiku kladně promítne do Vaší fyzické schránky. Obvykle se zbavíte kolem 10 % nadbytečné hmotnosti v podobě nejrůznějších tuků.

Jaká jsou negativa tohoto směru?

S vegetariánstvím samozřejmě přichází i zápory. Tím největším je omezenější příjem vitamínů z dané stravy. Nejvíce Vám bude chybět vitamín D, železo a vitamín B12. Ty pak musíte doplňovat jiným způsobem.

Chybí tělu ještě něco dalšího?

Ano, mohou to být i omega 3 mastné kyseliny, jejichž největší množství člověk získává primárně z tučných ryb.

Publikováno: 22. 06. 2021

Kategorie: Zdraví