iPhone XR Datum Vydání: Kdy Si Ho Můžete Pořídit?

Iphone Xr Datum Vydání

Představení iPhone XR

Svět poprvé spatřil iPhone XR 12. září 2018, ale na pulty obchodů se dostal o něco později. Datum vydání iPhone XR bylo stanoveno na 26. října 2018. Fanoušci Applu si tak museli na dostupnější variantu tehdy nejnovějších iPhonů XS a XS Max ještě pár týdnů počkat. IPhone XR sice postrádal některé prémiové funkce svých sourozenců, jako byl OLED displej nebo duální fotoaparát, ale i tak nabízel lákavou kombinaci výkonu a ceny.

Datum vydání: Kdy?

Datum vydání iPhonu XR v České republice bylo stanoveno na 26. října 2018. Zákazníci, kteří si iPhone XR předobjednali, ho začali dostávat v tento den. iPhone XR byl představen společně s iPhonem XS a XS Max v září 2018, ale jeho vydání bylo o něco později.

Tento model byl cenově dostupnější variantou vlajkových lodí XS a XS Max, přestože nabízel mnoho stejných funkcí, včetně procesoru A12 Bionic a Face ID. Díky atraktivní ceně a široké škále barevných variant se iPhone XR stal velmi populárním telefonem.

Dostupnost v ČR

iPhone XR, cenově dostupnější varianta řady iPhone Xs, byl představen společně se svými dražšími sourozenci v září 2018. Na pultech českých obchodů se ale objevil o něco později. Datum vydání iPhone XR v České republice bylo stanoveno na 26. října 2018. Zákazníci, kteří si nový iPhone XR předobjednali, se tak dočkali o týden později než ti, kteří zvolili iPhone XS nebo XS Max. I přes drobné zpoždění byl o iPhone XR v Česku velký zájem. Jeho atraktivní cena v kombinaci s výkonným hardwarem a moderním designem z něj udělaly jeden z nejprodávanějších telefonů roku 2018.

Cena a úložiště

V době svého uvedení na trh, tedy 26. října 2018, se iPhone XR prodával za cenu od 22 490 Kč za základní model s kapacitou úložiště 64 GB. Pro náročnější uživatele byly k dispozici i varianty se 128 GB a 256 GB úložištěm, ty se ale pochopitelně prodávaly za vyšší cenu. Konkrétně šlo o 24 990 Kč za 128GB verzi a 27 490 Kč za verzi s 256 GB. Je důležité zmínit, že iPhone XR nenabízel možnost rozšíření úložiště pomocí paměťové karty, takže volba správné kapacity při nákupu byla klíčová. V porovnání s tehdejšími iPhony XS a XS Max, které startovaly na ceně přes 30 000 Kč, představoval iPhone XR dostupnější variantu, která si i přes nižší cenu zachovala některé prémiové funkce, jako byl například výkonný procesor A12 Bionic.

Nový design a displej

iPhone XR, který byl představen [datum vydání iPhone XR], se může pochlubit moderním designem, který byl v té době pro Apple charakteristický. Oproti svému předchůdci, iPhonu X, který byl uveden na trh o rok dříve [datum vydání iPhone X], přinesl XR několik klíčových změn v oblasti designu a displeje.

Jednou z nejvýraznějších novinek byl displej, který se táhl přes celou přední stranu telefonu. Tento Liquid Retina displej s úhlopříčkou 6,1 palce nabídl jasnější a živější barvy než předchozí LCD displeje. I když rozlišení displeje bylo nižší než u prémiovějšího iPhonu XS, stále poskytoval skvělý uživatelský zážitek.

Dalším charakteristickým rysem designu iPhonu XR byly jeho pestré barevné varianty. Na výběr byla modrá, bílá, černá, žlutá, korálová a červená. Tyto zářivé barvy dodávaly telefonu hravý a mladistvý vzhled.

Výkonný procesor A12 Bionic

Srdcem iPhonu XR, který spatřil světlo světa 26. října 2018, bije výkonný procesor A12 Bionic. Tento čip, představený zároveň s iPhony XS a XS Max o měsíc dříve, byl v době vydání XR naprostou špičkou. Díky 7nm technologii nabízel A12 Bionic ohromující výkon a zároveň úsporný provoz, což se pozitivně projevilo na výdrži baterie. Procesor si hravě poradil s náročnými hrami, plynulým chodem operačního systému iOS 12 (na který byl XR z výroby vybaven) i s úpravou fotek a videí. A12 Bionic byl zkrátka zárukou, že iPhone XR bude svižný a bezproblémový telefon i několik let po svém uvedení na trh.

Fotoaparát a jeho funkce

iPhone XR byl představen 12. září 2018 a v prodeji byl od 26. října 2018. I když nebyl vlajkovou lodí jako iPhone XS, nabízel XR působivý fotoaparát. Pojďme se podívat na jeho funkce:

Jeden 12MP širokoúhlý objektiv: Na rozdíl od XS s duálním fotoaparátem se XR musel spokojit s jedním objektivem. To ale neznamená, že fotky nestály za to!

Portrétní režim s hloubkou ostrosti: I s jedním objektivem dokázal XR pořizovat portréty s rozmazaným pozadím.

Smart HDR: Tato funkce kombinovala více expozic pro dosažení většího dynamického rozsahu a detailů ve světlech i stínech.

Nahrávání videa v 4K: XR uměl natáčet videa v rozlišení 4K při 24, 30 nebo 60 snímcích za sekundu.

Přední fotoaparát TrueDepth 7MP: Selfie kamera s podporou portrétního režimu a Face ID.

I když iPhone XR neměl tolik objektivů jako jeho dražší sourozenci, jeho fotoaparát byl stále velmi schopný a produkoval skvělé fotografie a videa. Pro mnoho uživatelů byl XR ideální volbou, která kombinovala skvělý výkon s dostupnější cenou.

Výdrž baterie a nabíjení

iPhone XR byl představen 12. září 2018 a v prodeji se objevil o něco později, 26. října 2018. Co se týče výdrže baterie, Apple v té době prohlašoval, že iPhone XR nabídne až o 1,5 hodiny delší výdrž baterie než iPhone 8 Plus. To bylo do značné míry způsobeno energeticky úsporným čipem A12 Bionic a optimalizací softwaru.

V praxi se ukázalo, že iPhone XR má skutečně působivou výdrž baterie. Uživatelé hlásili, že telefon bez problémů vydrží celý den na jedno nabití, a to i při poměrně intenzivním používání. Samozřejmě, výdrž baterie se vždy liší v závislosti na individuálním stylu užívání, ale obecně byl iPhone XR chválen pro svou dlouhou výdrž.

Pokud jde o nabíjení, iPhone XR podporoval rychlé nabíjení, které umožňovalo nabít telefon z 0 % na 50 % za přibližně 30 minut. K tomu bylo ale potřeba dokoupit samostatně prodávaný adaptér a kabel, jelikož v balení byl dodáván pouze standardní 5W adaptér. Bezdrátové nabíjení bylo také podporováno, i když s nižším výkonem.

iOS a jeho novinky

iPhone XR byl představen společně s iPhony XS a XS Max v září 2018. Na pulty obchodů se ale tento model, který zaujal uživatele příznivějším poměrem ceny a výkonu, dostal o něco později. Datum vydání iPhone XR bylo stanoveno na 26. října 2018. Zákazníci, kteří si předobjednali tento model, se tak dočkali o několik týdnů později než ti, kteří toužili po prémiovějších modelech XS a XS Max. iPhone XR byl v mnoha ohledech přelomovým telefonem. Přinesl do nabídky Applu barevnější provedení a displej, který se táhl přes celou přední stranu telefonu. I když se nejednalo o OLED panel, jaký byl použit u modelů XS a XS Max, LCD displej Liquid Retina si získal mnoho příznivců.

Porovnání s iPhone XS a XS Max

iPhone XR byl představen ve stejný den jako iPhone XS a XS Max, tedy 12. září 2018. Všechny tři modely sdílely tehdy nejnovější procesor Apple A12 Bionic a běžely na operačním systému iOS 12. Nicméně, datum vydání se lišilo. Zatímco iPhone XS a XS Max se začaly prodávat 21. září 2018, na iPhone XR si fanoušci museli počkat až do 26. října 2018.

Tento rozdíl v datu vydání byl pravděpodobně způsoben snahou Applu rozložit nápor na dodavatelský řetězec a zároveň zdůraznit prémiovější pozici modelů XS a XS Max. iPhone XR byl totiž prezentován jako dostupnější varianta, ačkoliv stále nabízel špičkový výkon a funkce.

Pro koho je iPhone XR určen?

iPhone XR spatřil světlo světa v roce 2018, konkrétně [datum vydání iPhone XR]. Pro koho byl tento model určen? V době svého uvedení na trh představoval iPhone XR dostupnější variantu vlajkových lodí iPhone XS a XS Max, které byly uvedeny ve stejném roce. Jeho cílovou skupinou byli uživatelé, kteří toužili po moderním iPhonu s výkonným procesorem A12 Bionic, ale nechtěli si připlácet za prémiové funkce jako OLED displej nebo duální fotoaparát.

iPhone XR zaujal širokou škálou barevných variant a oslovil tak i ty, kteří hledají telefon s osobitějším designem. Jeho delší výdrž baterie ve srovnání s iPhony XS a XS Max z něj dělala lákavou volbu pro uživatele, kteří svůj telefon intenzivně využívají. V neposlední řadě byl iPhone XR určen i pro ty, kteří s iPhonem teprve začínali a hledali cenově dostupnější vstupenku do světa iOS.

První dojmy a recenze

Datum vydání iPhonu XR, 26. října 2018, bylo pro mnoho fanoušků Applu dlouho očekávané. První dojmy a recenze na tento model byly převážně pozitivní. Uživatelé chválili především jeho barevné provedení, dostupnější cenu v porovnání s modely XS a XS Max a překvapivě dlouhou výdrž baterie. Displej Liquid Retina, ačkoliv neměl tak vysoké rozlišení jako prémiovější modely, byl hodnocen jako dostatečně kvalitní pro běžné používání.

Někteří recenzenti zmiňovali absenci druhého fotoaparátu jako drobnou nevýhodu, ale iPhonu XR se i s jedním objektivem dařilo pořizovat velmi kvalitní fotografie. Celkově byl iPhone XR vnímán jako skvělý telefon za rozumnou cenu, který oslovil širokou škálu uživatelů.

iPhone XR, cenově dostupnější varianta řady iPhone Xs, byl představen 12. září 2018 a do prodeje se dostal o něco později, konkrétně 26. října 2018. Toto datum vydání bylo pro Apple typické, jelikož společnost tradičně uvádí své nové iPhony na trh několik týdnů po oficiálním představení. I když iPhone XR nebyl vlajkovou lodí jako iPhone Xs a Xs Max, přesto si získal oblibu pro svůj atraktivní poměr ceny a výkonu. Nabízel velký displej, výkonný procesor A12 Bionic a kvalitní fotoaparát, a to vše za nižší cenu než jeho prémiovější sourozenci. Datum vydání iPhonu XR tak představovalo důležitý moment pro Apple, jelikož se telefon stal dostupnějším pro širší skupinu zákazníků.

Kde koupit iPhone XR?

iPhone XR spatřil světlo světa 26. října 2018. I když se nejedná o nejnovější model, stále si drží své místo na trhu a láká na skvělý poměr ceny a výkonu. Pokud vás zajímá, kde se dá iPhone XR i dnes, pořídit, máte hned několik možností.

V první řadě můžete zkusit štěstí u oficiálních prodejců Apple produktů, jako jsou iStyle, Alza, Datart nebo CZC.cz. Tyto obchody sice už iPhone XR nebudou mít standardně v nabídce, ale občas se stane, že narazíte na poslední kusy skladem, a to často za zvýhodněnou cenu.

Další možností je nákup repasovaného iPhonu XR. Repasované telefony prochází důkladnou kontrolou a renovací, takže se nemusíte bát, že byste kupovali zajíce v pytli. Navíc na repasované iPhony XR se vztahuje záruka, takže v případě problémů máte jistotu. Repasované iPhony XR seženete například u společností Swappie, Recommerce nebo MobilníPohotovost.

A v neposlední řadě můžete zkusit štěstí i na online bazarech, jako je Sbazar nebo Facebook Marketplace. Zde nakoupíte iPhone XR z druhé ruky, a to často za zlomek původní ceny. U nákupu z druhé ruky je ale potřeba dbát zvýšené opatrnosti a důkladně si telefon před nákupem prohlédnout a otestovat.

Publikováno: 19. 06. 2024

Kategorie: technologie

Autor: LukasJursa

Tagy: iphone xr datum vydání | datum vydání iphone xr