Klimatizace je dostupnou součástí domácnosti

Horko je něčím, co v letní sezóně obtěžuje asi každého z nás. Teď nemáme na mysli povalování se u vody a opalování, které je naopak příjemné. Týká se to primárně přehřátých interiérů, kde se jednoduše nedá dlouhodobě pobývat, natož něco dělat. Tak přesně v tomto případě Vám bude nápomocna klimatizace. Stejně, jako když vybíráte kávovary, také u tohoto typu zařízení máte poměrně bohatou možnost volby.

Klimatizace dvojího typu

Když se začnete zajímat o klimatizační jednotky, narazíte na dvojí dělení. Jsou to produkty nástěnné a mobilní. Pokud se rozhodnete pro mobilní klimatizace, určitě zaplatíte méně peněz. Jejich největší výhodou je přenositelnost. Klimatizaci přemístíte z místnosti do místnosti podle potřeby. Mezi další klady patří snadná ovladatelnost a instalace. Vynikají i nižší energetickou spotřebou. Na druhou stranu musíte zajistit odvod nahromaděné vody, takže buď budete klimatizaci pravidelně vylévat nebo umístíte výfukovou hadici z okna ven či jinam.

Tento neduh jistě nebudete řešit u nástěnných klimatizací. V jejich případě se jedná o profesionální a výkonnější řešení s řadou přidružených funkcí navíc. Takové klimatizace jsou schopny uchladit více místností naráz. Počítat ovšem musíte s tím, že je nepřenesete a zaplatíte za ně více.

Víte, jak vysoký potřebujete výkon?

Jedním z podstatných technických parametrů takového klimatizačního zařízení je chladící výkon. Ten by měl odpovídat velikosti konkrétního prostoru. Níže uvedená tabulka přináší reálnou představu o tom, co je vhodné právě pro Vás.

Velikost prostorChladící výkon
40 až 70 m32,7 kW
60 až 90 m33,5 kW
90 až 130 m35 kW
120 až 180 m37 kW
Výkon klimatizace souvisí s velikostí klimatizovaného prostoru.

Když se bude snažit uchladit místnost o velikosti do 50 m3, mnohdy Vám postačí klimatizace s výkonem kolem 2 kW. U konkrétních výrobků si pohlídejte funkce jako noční režim, časovač, zvlhčení vzduchu, dálkové ovládání, omyvatelnost filtru, termostat nebo automatické vypnutí. To lze považovat za minimum z pohledu technických vymožeností.