Osvětlení můžete ovládat klidně i na dálku

Světelné zdroje jsou nepostradatelnou součástí našich domácností. Bez vhodného osvětlení bychom po setmění a za tmy jenom stěží něco viděli. Dnes už se však nemusíte spokojit s klasickou žárovkou. Stejně, jako existují chytré lednice, zakoupit můžete také chytrá světla. Právě označení „chytrá“ prozrazuje, že přináší něco navíc.

Nepodceňujte intenzitu osvětlení

Ještě, než se zaměříte na chytrá světla měli byste vědět, jakou intenzitu v luxech vlastně potřebujete. Hodně záleží na tom, kam chytrou žárovku umístíte. V tabulce níže Vám přinášíme několik praktických příkladů.

Intenzita v luxechUmístění
50 lxSklep
150 lxSchodiště
300 lxDětský pokoj
500 lxKuchyňský pult
1 000 lxPult pro drobnou montáž
Osvětlení by mělo mít také odpovídající svítivost.

S přibývajícími luxy samozřejmě přichází intenzivnější osvětlení. Zjednodušeně řečeno, čím vyšší hodnota v luxech, tím lépe uvidíte na konkrétní věci a prováděné činnosti.

Výhody a nevýhody smart žárovek

Pojďme se ale zaměřit na to, co vlastně chytré osvětlení nabízí. Mezi jednu z hlavních předností bude jistě patřit jednoduchá obsluha prostřednictvím mobilního telefonu. S chytrým telefonem budete schopni měnit intenzitu světla na dálku. V závislosti na modelu světla to může být i barevné podání. Nastavit si můžete nejrůznější programy – při splnění určité podmínky dojde k rozsvícení, ztlumení a podobně. Navíc si snadno a rychle uložíte programy svícení pro jednotlivé místnosti.

Na druhou stranu počítejte s tím, že chytrá světla jsou spojena s vyššími vstupními investicemi. Pro některé jedince může být i složitější nastavení všeho výše zmíněného.

Osvětlení odlišného typu

V případě chytrého osvětlení lze samozřejmě volit mezi odlišnými modely světel. Mezi hodně populární a používané světelné zdroje patří LED pásky a LED žárovky. Z pohledu běžných svítidel lze volit světla stropní, nástěnná, závěsná, ale i venkovní. Skrze mobilní telefon můžete ovládat světla v interiéru i venku. Součástí takového funkčního celku je obvykle hlavní řídící jednotka, která funguje pro přenos komunikačních protokolů a zajišťuje komunikaci mezi chytrým telefonem a žárovkami.

Publikováno: 04. 06. 2021

Kategorie: Technologie

Autor: LukasJursa

Tagy: chytré osvětlení | LED | lux | luxy | osvětlení | smart | smart osvětlení | smart světlo | světlo | svítivost