Vitariánství je trendem moderního stravování

Vitariánství je pojem související se syrovou stravou. Vždyť právě z něho vychází dosti debatovaná RAW strava. Víte, co si konkrétně představit pod tímto stylem stravování? Tušíte vůbec, jaké výhody a případné nevýhody má takto vyhrazená konzumace potravin? Pokud ne, začtěte se do následujících řádků.

Strava v přírodní formě

Chcete-li být vitariánem, budete konzumovat pouze syrovou stravu, respektive živou stravu. Tepelná úprava takových potravin nikdy nepřekročí hranici 50 stupňů Celsia. Typickým příkladem jsou ořechy, stáčený med, sušené maso, ryby, semínka, vajíčka, nepasterizované mléko, obiloviny a podobné. Na některé věci si samozřejmě musíte zvyknout.

Vitariánství je do jisté míry určitá forma vegetariánství. A pravdou zůstává, že právě tento směr je ve světě dosti rozšířen. O tom se můžete přesvědčit v tabulce prezentované níže.

StátZastoupení vegetariánství
Česká republika1 % až 2 %
Švýcarsko9 %
Rakousko3 % až 4 %
Francie1 % až 2 %
Velká Británie8 % až 9 %
Nizozemsko6 % až 7 %
Jak je to s vegetariánstvím v okolních zemích?

Jednou věcí je konzumace syrových potravin každý den a tou druhou pak účinky na lidské zdraví. O tom se více rozepíšeme v následujících řádcích.

Vitariánství – Výhody a nevýhody

Nejprve začneme klady souvisejícími s vitariánstvím. V první řadě dostanete do těla velké množství výživových látek. Po nějaké době si vyčistíte trávicí trakt a budete zároveň detoxikovat celé svoje tělo. V syrové stravě se nachází poměrně velké množství vitamínů, minerálů, antioxidantů, vlákniny a podobných látek. Na rozdíl od tepelně upravené stravy. Vitariánství je do určité míry prevence proti rakovině a také způsob, jak v těle zlepšit metabolické procesy.

V rámci komplexnosti musíme zmínit i negativa tohoto stylu stravování. Každému je asi jasné, že jeho jídelníček se do určité míry omezí a nebude tak pestrý. Vybrané typy stravy mohou být i hůře stravitelné. Pokud nemáte přehled o složení potravin a správném obsahu látek, může Vašemu tělu něco chybět a poškodíte si zdraví.

Publikováno: 25. 06. 2021

Kategorie: Zdraví

Autor: LukasJursa

Tagy: jídlo | minerály | potraviny | strava | stravování | syrová strava | syrové jídlo | vitamíny | vitarián | vitariánství