Chytrá domácnost zjednoduší spoustu procesů

Technologický vývoj jde neustále kupředu, proto se není čemu divit, že z běžné domácnosti můžete s pomocí několika prvků vykouzlit tu chytrou. Jestliže si pokládáte otázku, co je to vlastně chytrá domácnost, prozradíme Vám to. Jde o domácnost vybavenou moderními prvky ovládanými na dálku. Typickým příkladem je osvětlení, ale také spousta spotřebičů.

Jak funguje chytrá domácnost?

V rámci chytré domácnosti si můžete nastavit nejrůznější profily fungování. To znamená, že ráno se Vám v určitý čas roztáhnou žaluzie, zapne konvice na vodu a večer naopak zhasnou všechna světla potom, co půjdete spát. V tom spočívá kouzlo chytré domácnosti. V plné automatizaci a pohodlném ovládání spousty věcí na dálku, prostřednictvím mobilního telefonu.

S chytrou domácností od A až do Z

Pojďme se ale na chytrou domácnost zaměřit podrobněji. V následujících otázkách a odpovědích padne zmínka nejenom o chytré lednici, ale i o mnohých dalších spotřebičích. Včetně představení hlavních komunikačních kanálů.

Jaké komunikační protokoly jsou využívány?

Jednotlivé spotřebiče mezi sebou mohou komunikovat přes Bluetooth, Wi-Fi, ale také GSM síť. Ta je typická pro alarmy. Mnohdy je ke komunikaci využívána centrální jednotka, včetně odpovídajícího zabezpečení dané komunikace.

Co zahrnuje chytrá domácnost z pohledu elektroinstalace?

Pořídit si můžete například chytré spínače na zmiňované žaluzie či osvětlení. Ovládat lze samotná svítidla i světelné zdroje. Výjimkou nejsou ani chytré zásuvky.

Je možné ovládat také topení?

Ano, i topení spustíte pohodlně na dálku nebo ho bez problému nastavíte. Obvykle k tomu slouží chytré termostaty, takže je jedno, jaký zdroj tepla využíváte.

Jak lze upotřebit chytrou domácnost v rámci zabezpečení?

Vsadit můžete na nejrůznější typy alarmů. K dispozici jsou charakterově odlišná čidla a senzory. V poslední době jsou hodně oblíbené Smart Lock neboli chytré zámky. Jde o pohodlné zamykání skrze chytrý mobilní telefon.

Kde jinde nachází chytrá domácnost využití?

Jmenovat bychom mohli ještě chytré kamery, jak ty interiérové, tak ty exteriérové. Kapitolou samou o sobě jsou i chytré meteostanice.