Paleo strava je zaměřená na přírodní potraviny

V rámci zdravé výživy máte v dnešní době spoustu možností. Někdo se zaměří na vitariánství, jiný dá naopak přednost nějaké upravené verzi, jakou je kupříkladu vegetariánství. Hitem poslední doby se stala paleo strava. Výživový směr cílící primárně na přírodní stravování.

Paleo strava a její smysl

Nejprve si pojďme prozradit, na co všechno vlastně cílí paleo strava. Její princip fungování je velice jednoduchý. Hlavním cílem je absence průmyslově upravených pochutin. Jíst musíte pouze přírodní věci tak, jako tomu bylo v dřívějších dobách. Právě proto označení „paleo“. Do Vašeho jídelníčku se tak dostane maso, semínka, ořechy, vejce, ovoce, zelenina a mnohé další. Jeden ukázkový jídelníček Vám přinášíme v tabulce níže.

DobaJídlo
SnídaněVolská oka
SvačinaSměs čerstvého ovoce
ObědKrůtí maso se zeleninou
SvačinaVlašské ořechy
VečeřeHovězí steak a fazolky
Ukázkový jídelníček přínosné paleo stravy.

V případě tohoto typu stravování si můžete být jisti, že se není třeba omezovat. Podobných jídelníčků si díky pestrosti stravy vymyslíte více než dost. Jsou to hlavně potraviny energeticky hodnotné a bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty. Naopak zapomeňte na mléčné výrobky, luštěniny, sóju, cukry a obiloviny s velkým množstvím sacharidů.

Výhody a nevýhody tohoto modelu stravování

Pojďme se zaměřit na klady a zápory paleo stravy. V první řadě jde o zdravý životní styl z pohledu příjmu potravin. To znamená, že do svého těla nedostáváte nic škodlivého a nežádoucího. Vždy jde o potraviny, které jsou pro tělo přínosem, a hlavně jsou z hlediska konzumace přirozené. Tuto stravu můžete doplnit třeba o chlorellu či jiné prospěšné látky. Paleo stravu ocení i ti, kdo se snaží dlouhodobě zhubnout. Právě paleo strava se totiž vyznačuje hubnoucím efektem.

Určitou nevýhodou může být menší příjem sacharidů, které jsou v rámci tohoto modelu stravování dostupné pouze skrze ovoce. Zároveň počítejte s tím, že kvalitní potraviny jsou pochopitelně dražší, takže paleo strava je obecně považována za finančně nákladnější.